Muránska planina získa titul a bude príkladom pre Európu

21.03.2012 19:01

 


Autor: SITA,20.3.2012 6:00

Národný park Muránska planina získa titul územia s trvalo udržateľným turizmom.
Randavica, sedlo Burda a Klenovský Vepor z Veľkej StožkyFoto: Foto: www.npmp.sk/Josef Mazur

BRATISLAVA 20. marca - Národný park Muránska planina získa titul územia s trvalo udržateľným turizmom. Bude tak prvým oceneným územím v Karpatoch a inšpiratívnym príkladom pre celú oblasť strednej a východnej Európy. 

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková, verifikačný proces zameraný na zelený turizmus na území národného parku urobí organizácia, ktorá zastrešuje chránené územia v Európe - EUROPARC Federation.

Európska charta predstavuje moderný nástroj riadenia turizmu v chránených územiach, ktorý má zabezpečiť ochranu biodiverzity na jednej strane a súčasne podporovať sociálny a ekonomický miestny rozvoj v znevýhodnených regiónoch vďaka zelenému turizmu. Proces je založený na zapojení záujmových skupín a ich vzájomnej spolupráci. 

Rezortná organizácia ministerstva životného prostredia - Štátna ochrana prírody SR, ktorá na území národných parkov organizačne riadi a zabezpečuje starostlivosť o tieto územia, je členom EUROPARC Federation od roku 2002.