Dva nové železničné mosty začnú stavať v júni

01.05.2014 14:52

 

Na približne 120-ročnej železničnej trati z Tisovca cez sedlo Zbojská do Pohronskej Polhory začnú od júna stavať dva nové mosty. Ako Rimava.sk ďalej informovala Ivana Strmeňová z Odboru komunikácie Železníc Slovenskej republiky, mosty budú postavené kvôli zmene trasy potoka Furmanka a rekonštruovanej cesty “I/72 Zbojská, sedlo – Tisovec, Čertova dolina”, ktorej investorom je Slovenská správa siest. “Stavby zrealizuje dodávateľ v trojmesačnej traťovej výluke, ktorá začne v polovici júna 2014,” priblížila Strmeňová, podľa ktorej budú potom stavby prevedené do majetku ŽSR.

Prvý most povedie ponad cestu za Čertovým mostom v smere na Tisovec, podľa Strmeňovej pôjde o priehradový oceľový most. Ako ďalej uviedla, za mostom pri Bánove pribudne aj prefabrikovaný klenbový most, popod ktorý povedie prevedený potok. “Aby sa cesta pod pôvodným mostom mohla rozšíriť,” vysvetlila.

Strmeňová zároveň dodala, že ŽSR počas traťovej výluky na výstavbu nových mostov upraví ozubnicovú dráhu kvôli parnému ozubnicovému rušňu a obnovu koľaje od odbočky Brezno-Halny v dĺžke 2 km. Po výluke má na ozubnicovej železnici pre turistov na Gemeri a Horehroní premávať zrekonštruovaný unikátny parný rušeň. Jeho privítanie je naplánované na 3. mája v Tisovci.

Zdroj: Rimava.sk