Medzinárodnou klimatickou hviezdou je Čierny Balog

21.04.2012 05:56

 

 

Cenu udeľujú za pozoruhodné lokálne projekty a programy na ochranu klímy.

 

Zástupcom obce Čierny Balog v okrese Brezno dnes slávnostne odovzdajú prestížnu cenu Climate Star (Klimatická hviezda roka).

Cenu pre mestá, obce a regióny v Európe udeľuje rakúska Klimatická aliancia za pozoruhodné lokálne projekty a programy na ochranu klímy v oblasti energetiky, dopravy, verejného obstarávania a správy, vzdelávania, výchovy a v ich rôznych kombináciách. Informovala mediálna koordinátorka Občianskeho združenia Priatelia Zeme-CEPA Irena Jenčová.

Priblížila, že najvýznamnejšou investíciou Čierneho Balogu v oblasti inteligentnej energetiky patrí pilotný biomasový projekt, vďaka ktorému sa z lokálne vyrábanej odpadovej drevnej biomasy vykuruje 11 obecných objektov.

K ďalším investíciám s priaznivým vplyvom na životné prostredie patria zateplenie základnej školy, rekonštrukcia materskej školy, prestavba bývalej základnej školy na nájomné byty či náhrada nafty použitým fritovacím olejom na pohon dvoch lokomotív Čiernohronskej železničky.

Klimatická aliancia doteraz odovzdala 69 takýchto ocenení. Tento rok pribudne ďalších 20 klimatických hviezd v mestách a regiónoch v deviatich európskych krajinách.

Zástupcovia víťazných projektov dostali pozvanie od Krajského úradu Dolného Rakúska do paláca v Engelhartstettene, kde dnes budú svoje aktivity prezentovať na slávnostnom galaprograme.

"Climate Star je medzinárodný projekt Klimatickej aliancie Rakúsko. Táto sieť združuje najmä samosprávy, ale aj školy a mimovládne organizácie, ktoré sa zaviazali znížiť vlastné emisie skleníkových plynov nad rámec stanovený zákonom a tým podporovať ochranu dažďových pralesov," hovorí Juraj Zamkovský z partnerskej organizácie Priatelia Zeme-CEPA.

Členmi Klimatickej aliancie, ktorá ocenenia udeľuje, sú aj štyri samosprávy a 74 škôl zo Slovenska. Zo slovenských samospráv získala toto ocenenie ešte obec Kysucký Lieskovec v roku 2004. Do Klimatickej aliancie vstúpilo už 1366 obcí a miest zo 17 európskych štátov.