Len jedna obec z regiónov Gemer a Novohrad chce byť dedinou roka

20.05.2015 07:23

MURÁNSKA DLHÁ LÚKA. Jedinou obcou z regiónov Gemer a Novohrad, ktorá sa rozhodla zapojiť do aktuálneho 8. ročníka súťaže Dedina roka 2015, je Muránska Dlhá Lúka v Revúckom okrese. O prestížny titul a právo reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny bude táto obec súťažiť s ďalšími 21 dedinami zo siedmich krajov Slovenska.

Iniciátorom účasti Muránskej Dlhej Lúky na tomto zápolení obcí je starosta Marek Nosko. Myslím si, že súťaž Dedina roka je skutočne na úrovni a keď niekto vyhrá, tak je to naozaj obec, ktorá vie, čo robí. Po siedmich rokoch, ktoré som strávil na úrade, si myslím, že v našej obci sme toho spravili naozaj hodne, povedal na margo súťaže. Verí v úspech dediny a zabodovať chce predovšetkým obecnými aktivitami. V obci máme veľmi aktívnych dôchodcov, ale aktívni sú aj cirkevníci, škola či škôlka, uviedol Nosko. Predpokladá však, že dedina získa body aj za ďalšie oblasti, napríklad obnovu domov.

Prihlásené obce v súťaži predstavia úspešné postupy obnovy vidieka, zlepšovania kvality životného prostredia a rozvoja dedín. O celkové prvenstvo a ocenenia zabojujú v siedmich kategóriách. Národná hodnotiaca komisia ich bude posudzovať podľa okruhov v súťažných kategóriách. Zameria sa hlavne na oblasť hospodárstva, programovania a plánovania, vytvárania podmienok pre rozvoj podnikania, racionálneho využívania prírodných zdrojov, vzhľad obcí, starostlivosť o hmotné aj nehmotné dedičstvo, schopnosť vytvárania partnerstiev, využitia možnosti cestovného ruchu, atraktivít, ale aj na aktivity v starostlivosti o životné prostredie a krajinu, vymenoval manažér súťaže Martin Lakanda zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

 

Súťaž Dedina roka 2015 vyhlásili Ministerstvo životného prostredia SR, SAŽP, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska 26. marca 2015. Záštitu nad podujatím prevzal prezident SR Andrej Kiska. Súčasťou súťaže je aj internetové hlasovanie verejnosti, ktoré je dostupné na oficiálnom webovom sídle Programu obnovy dediny www.obnovadediny.sk do 31. augusta 2015.

 

Zdroj: www.novohrad.sme