7.8.2012 Tri sestry, Tisovec

31.07.2012 09:00

 

 

Najmladším nositeľom bohatých divadelných tradícií v Tisovci je súbor Studio poetica Tisovec, ktorý vznikol v r.2010 na podporu komorných projektov členov DS Daxner. Napriek krátkej dobe svojej existencie sa súbor v minulom roku zaradil medzi najúspešnejšie ochotnícke divadlá na Slovensku.

S inscenáciou J.Lacka „Triptych o túžbe“ zloženou z troch monodrám na motívy troch klasických diel (F.Švantner: Nevesta hôľ, F.G.Lorca: Plánka, E.Zola: Nana) súbor získal 1.miesto na krajskej prehliadke ochotníckych súborov v Revúcej, zvíťazil na celoštátnom Festivale hier s dedinskou tematikou v Trebišove, členovia súboru získali individuálne ocenenia na festivaloch v Novom Meste nad Váhom a v Tlmačoch. Vrcholom úspešného pôsobenia súboru v minulej sezóne bolo účinkovanie na doskách Slovenského komorného divadla v Martine počas vrcholnej prehliadky ochotníckeho divadla na Slovensku Scénickej žatvy 2011.

Do novej sezóny si súbor vybral projekt ojedinelý nielen v ochotníckom divadle na Slovensku – vlastnú adaptáciu legendárnej hry A.P.Čechova „Tri sestry“ v úprave a réžii Jaroslava Lacka. Aj keď táto hra patrí medzi klenoty svetovej dramatiky, ochotníci si na ňu trúfnu len výnimočne, pretože v máloktorom amatérskom súbore sa nájdu tri vynikajúce herečky nevyhnutne potrebné na rozlúsknutie ťažkého orieška menom Čechov. Ale výnimočnosť tisovskej inscenácie nie je len v dramaturgii. Svetovou raritou je to, že tri herečky (Jitka Mertinyaková, Mariana Perenčajová – Byssová a Martina Vlčeková) odohrajú samotné takmer celú inscenáciu (s malou pomocou hrajúceho režiséra), keď hrajú desať postáv vrátane piatich mužských. Inscenácia im tak ponúka širokú škálu hereckých kreácií, v ktorých môžu naplno prejaviť svoje herecké umenie.

Napriek zredukovanému hereckému obsadeniu hre nechýba majstrovstvo Čechovovho jazyka, aktuálnosť jej ideového posolstva  a sugestívnosť divadelného spracovania. Presvedčiť sa o tom môžu všetci diváci na derniére v utorok 7.8. o 18:00 v MsKS Tisovec. Predstavenie je zároveň rozlúčkou dlhoročného režiséra, scenáristu a herca Jaroslava Lacka s ochotníckym divadlom v Tisovci.

Vstupné je dobrovoľné.

Jaroslav Lacko